Haluksy – czym są i jak im przeciwdziałać?
Haluks to schorzenie znacznie utrudniające funkcjonowanie oraz powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Problem ten dotyczy jednakże znacznie więcej kobiet niż mężczyzn, a to za sprawą noszenia niewygodnego obuwia – na szpilce, obcasie czy wysokiej platformie. Schorzenie to u mężczyzn będzie występowało zazwyczaj w wyniku dużej nadwagi lub chronicznego unikania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Haluksy powstają zatem poprzez przeciążenie przedniej części stopy. U kobiet ucisk na duży palec znacznie zwiększają buty z ostrym czubkiem, co w efekcie doprowadzić może do rozwoju płaskostopia poprzecznego i dużego dyskomfortu. Zniekształcenia te sprawiają, że ciężar ciała jest na stopach nierównomiernie rozkładany. Zaczyna brakować podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę a wewnętrzna krawędź stopy ulega nadmiernemu przeciążeniu. Samo zauważenie haluksa oraz jego rozwoju jest wbrew pozorom dość łatwe. Mimo tego i tak wielu pacjentów długo zwleka z wizytą u lekarza ortopedy czy też ze zmianą obuwia na nieco wygodniejsze. Motywuje ich do niej dopiero stan zapalny, który objawia się nie tylko poprzez zaczerwienienie na stopie, ale też duży ból samej kości. Nie da się ukryć, że z haluksami można funkcjonować, lecz będzie to bardzo ograniczone. W pewnym momencie może bowiem dojść do sytuacji, że nie będziemy w stanie założyć żadnych z naszych butów a ból sprawiać nam będzie nawet chodzenie na boso. Właśnie dlatego warto podejmować jakieś działania już w przypadku pojawiania się pierwszych oznak haluksa.
Najlepiej od razu udać się do lekarza ortopedy po poradę, a gdy nie jest to możliwe starać się ograniczyć dalsze pogłębianie haluksa, na przykład poprzez zmianę obuwia.
Leczenie haluksów
Obecnie w leczeniu haluksów stosuje się wiele metod, z których każda cechuje się nieco innym stopniem działania czy też ceną. Najprostszym sposobem na zminimalizowanie uciążliwych skutków posiadania haluksa są plastry i żelowe osłony. Są one przede wszystkim bardzo łatwo dostępne a stosowane mogą być zarówno bez jak i z obuwiem. Bardzo często wzbogacone są też o lecznicze olejki, które chronią bolące miejsce i starają się przynieść mu ukojenie. Kolejnym bardzo podobnym akcesorium są kliny międzypalcowe i separatory. Te z kolei zwykle powinny być stosowane bez obuwia, a zatem na noc do spania. Ich zadaniem jest przywracanie stopom właściwego ustawienia, a także zmniejszenie tarcia i bólu. Osobom borykającym się z haluksami zaleca się jednak przede wszystkim zmianę obuwia. Oczywiście nie trzeba tutaj od razu iść w skrajność i inwestować w profesjonalnie buty ortopedyczne, lecz nieco rozważniej kompletować swoją garderobę. Wybieranie dobrej jakości skórzanych butów zamiast ich odpowiedników wykonanych ze sztucznej skóry to tylko jeden ze sposób poprawy naszego komfortu. Paniom zaleca się ograniczenie chodzenia w butach na obcasie lub też chociażby przekonanie się do tych nieco niższych. Są to niewielkie rzeczy, jednakże mogą finalnie mieć bardzo duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.