Schorzenia ortopedyczne u dzieci
Dzieci stanowią cały czas największy procent pacjentów w gabinetach lekarzy ortopedów. Jest tak z dwóch powodów, a pierwszym z nich jest po prostu to, że to właśnie w wieku dziecięcym istnieje największa szansa na pomyślną korekcję wad postawy. Kiedy szkielet jest w fazie wzrostu i kształtowania się osiąga się bowiem najlepsze efekty różnego rodzaju ćwiczeń oraz rehabilitacji. Drugim powodem, dlaczego to właśnie dzieci tak często odwiedzają ortopedów jest to, że to właśnie one narażone są na bardzo wiele schorzeń ortopedycznych. Mogą się one pojawiać tuż po narodzeniu, rozwijać w trakcie dzieciństwa a nawet być genetyczne. Stąd też kontrolne wizyty u ortopedy to bez wątpienia dobry pomysł, jeśli zależy nam na zdrowiu naszego dziecka i jego pełnej sprawności ruchowej.
Jedno schorzenie nierówne jest drugiemu, jednakże w przypadku nawet tych najmniejszych powinniśmy podjąć jakieś działania. Być może, choć nie przeszkadza ono w funkcjonowaniu dziecka dziś, może spowodować poważne problemy w późniejszych latach. Warto tu też zaznaczyć, że lekarz ortopeda będzie mógł właściwie zdiagnozować i wprowadzić leczenie dotyczące konkretnego schorzenia. Choć niektóre z nich mogą ustępować wraz ze wzrostem dziecka, inne bezwzględnie wymagają intensywnego leczenia. Wśród ortopedycznych schorzeń u dzieci najbardziej popularne jest chyba płaskostopie. U niemowlaków jest ono początkowo jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dopiero z czasem rozwijają się u nich łuki podbicia.
Problem może się jednak zacząć w momencie kiedy zaczniemy zauważać u dziecka słabe kostki, a konkretniej schodzenie się kostek do środka.
Dzieci a wady postawy – jak zapobiegać powstawaniu schorzeń?
Nie da się ukryć, że zwłaszcza wśród dzieci rozpoczynających naukę szkolną, jak i tych w jej trakcie zauważyć można najwięcej wad postaw. Dotyczą one przede wszystkim kręgosłupa, który to narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia czy niekomfortowe pozycje. Wśród schorzeń tych wymienić można trzy najbardziej znane – skoliozę, lordozę i kifozę. Skolioza to inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa, zatem takie w którym to jeden bark znajduje się wyżej od drugiego. Sam kręgosłup posiada naturalnie łukowaty kształt, jednakże w przypadku pogłębionej skoliozy jest on silnie wykręcony na boki.
Bez wątpienia do skoliozy prowadzi między innymi noszenie torebek lub plecaków na jedno ramię. Kifoza to znany wszystkim powszechnie garb. Jest on przede wszystkim efektem tworzenia tak zwanej postawy zamkniętej całego ciała. Często występuje ona bowiem wraz z dużą nieśmiałością dziecka, brakiem pewności siebie, a także w przypadku dzieci dość wysokich. To właśnie one starając się dopasować do reszty wyginają nienaturalnie kręgosłup, aby tylko stracić chociażby te kilka centymetrów. Obok kifozy wymienić można też lordozę, która nazwana jest potocznie plecami wklęsłymi.
Polega ona na postępującym stopniowo nadmiernym wyginaniu kręgosłupa ku przodowi w odcinku lędźwiowymi.